Literárna tvorba

Tvorba » Literárna tvorba

 • Dva roky bloger

  2010, 432 strán

   

  Kniha opisuje a hodnotí autorovu dvojročnú činnosť VIP blogera. Jeho 105 článkov prečítalo 190 376 ľudí, na karmu mu kliklo 12 728 čitateľov, priemerná karma článku je 11,09, čitateľnosť 1813, reakcií 112. Celkovo 11 634 diskusií prinieslo veľa zaujímavého. Rozhovor na blog.sme.sk s Karolom Sudorom prečítalo 24 tis. ľudí, 708 na neho reagovalo.

 • Ako sme boli malí – odtajnené po 60 rokoch

  December 2007.

   

  Kniha je veselým pokračovaním prvotiny autora: Prísne tajné – ako sme boli malí (1994, 2.vydanie – 1995, 12 tisíc vypredaných kusov). 60 rokov po týchto udalostiach sa hrdinovia knihy stretli a zaspomínali si na krásne časy mladosti v Nitre pod Kalváriou. V r. 2007 na 50. výročie Kalvárskych olympijských hier pripravili IV. Kalvársku olympiádu so stovkou Kalvárčanov s vekovým priemerom 66 rokov, ktorí spolu prežili dni radosti, súťaží a spomienok.
  Kniha začína tým, ako sa autor stal starým, čo sa v jeho živote zmenilo a čo sa nezmení, aj preto je život krásny. K Prísne tajnému – Ako sme boli malí (3. vydanie – je súčasťou knihy) prináša odtajnený komentár, prezrádza „vinníkov“ a odhaľuje ich „hriechy“. Nové humorné príhody z mladosti dokazujú, že život sa dá ľahšie prežiť s úsmevom. Záver končí opisom neobyčajného, prísne tajného stretnutia...

 • Prísne tajné! - Ako sme boli Taliani

  December 2006.

   

  Úprimné rozprávanie z temer päťročného pobytu exveľvyslanca Slovenska v Taliansku. Otvorene hovorí o prežitých nevšedných udalostiach v tejto krajine s dôležitou históriou, nádhernou prírodou, veľkým umením a dobrými ľuďmi. Rozpráva o chvíľach nástupu tretieho tisícročia, o večnom meste Rím a návštevách iných talianskych miest. Opisuje spomienky na Cirkev v Taliansku, na vatikánsku kúriu, na príhody z pontifikátu pápeža Jána Pavla II., mystiku jeho smrti, na stretnutia s kardinálom Jozefom Ratzingerom a na voľbu Benedikta XVI. Kniha sa usiluje odpovedať na otázky: aké je Taliansko, akí sú dnešní Taliani? S pietou spomína na priateľov, ktorí odišli k tichým vodám na zelených pasienkoch a zdôrazňuje vrodený vírus v krvi Talianov – ich kultúrnosť. Kniha netradične opisuje stretnutia s výnimočnými i s jednoduchými ľuďmi, neobyčajné kultúrne zážitky, lyrické vyznania, nevysvetliteľné historky, aj veselé príhody. Text dopĺňa množstvo originálnych fotografií a menný register.

 • Ktorého si, Mária, do neba vzala

  December 2006.

  (v spoluautorstve s M. Čerňanskou a D. Mikloškom)

   

  Kniha opisuje skutočnú udalosť očami jej účastníkov. Jedná sa o krátku spomienku na polročný život Miška, ktorý sa skladal z veľkého prekvapenia, veľkej lásky a osudovej autonehody na sviatok Nanebovzatia Panny Márie – 15. augusta Jubilejného roku 2000.

   

  * Prečo sa to stalo?
  * Prečo práve on?
  * Aký to malo zmysel?
  * Čo treba robiť?
  * Ako žiť ďalej?
  * Je možné zmierenie a vnútorné uzdravenie?

   

  Veď od vekov nebolo počuť, že by bol voľakto opustený, kto sa pod jej ochranu utiekal alebo o pomoc prosil...

 • Veľmi prísne tajné – Ako sme boli slobodní

  December 1999

   

  Autobiografické vážne a veselé spomienky spoza kulís na čas rýchlych zmien, veľkých očakávaní, radostí a sklamaní. Netradične sú zachytené osobné prežité porevolučné udalosti, stretnutia s významnými osobnosťami a aj s jednoduchými ľuďmi počas rokov 1989 - 1999. Opisujú sa aj spomienky na ľudí, ktorí nás v tomto čase opustili, aj lyrické vyznania o všedných a nevšedných príhodách. Text je doplnený 170 autentickými fotografiami.

 • Lúčenie

  1996.

  (v spoluautorstve s matkou Martou)

   

  Skutočné udalosti opísané lyrickou formou. Je to kniha o narodení, živote a smrti, z ktorej vidno, že Boh dopustí, ale neopustí. Venovaná je nenarodeným deťom a všetkým dobrým mamám. Autorka zomrela v roku 1966. Kniha je doplnená spomienkami jej vrstovníkov a 18 fotografiami.

 • Prísne tajné – Ako sme boli malí

  1994. Druhé vydanie 1995.

   

  Prvé, resp. druhé vydanie (1994, resp. 1995) úspešnej knihy s 85 fotografiami a 63 obrázkami. Príbehy písané očami detí sú plné úsmevu a optimizmu. Odohrávajú sa v Nitre na Kalvárii, účinkujú v nich mnohé žijúce osoby. Lektori Andrej Ferko a Teodor Križka knihu porovnávajú s „foglarovkami“, s Tomom Sawyerom a s Chlapcami z Pavlovskej ulice.