Neviem o ňom veľa, ale vždy ma fascinoval - jezuita Pierre Teilhard de Chardin. Pred 60 rokmi zomrel, zvýšený záujem o jeho dielo som však ani v tomto roku nezaznamenal.
Tento víkend som bol na Európskej konferencii kresťanských seniorov vo Viedni. Ráno som sadol do auta, na Tivolligasse 73 som prednášal a diskutoval, v nedeľu som sa vrátil domov. Počas totality komunizmu to bolo celkom ináč.
V roku 1990 ma v Prahe navštevovali bratia Vincent a Alojz z Taizé. Pripravovali tu na 28.12.1990 – 2.1.1991 svetové Ekumenické stretnutie mládeže. Pri organizovaní tohto stotisícového podujatia bolo treba pomoc armády. Ministrom obrany bol nevojak Luboš Dobrovský. Kresťanov nemal rád, raz ma vo vláde nazval Chomejni. Keď, vyhovárajúc sa na zákony, nechcel poskytnúť na stretnutie stany, kuchyne a čajovne, jeho generálovi som povedal, že sa obrátim na Bundeswehr, ktorý nám pomôže. Za deň bolo všetko vybavené. Bol to bluf, hriech, ktorý som neoľutoval, lebo mal veľmi pozitívny dopad, len stanov 6x6 bolo 50.
Aj vo volebnom moratóriu tvrdím, že dnes v zápase s Atletico Madrid v Lisabone budem fandiť Realu. Nedávno som vo Valencii zažil finále španielskeho pohára Real Madrid – FC Barcelona. Po víťaznom góle Madridu, ktorý dal po nevídanom šprinte Bale, oslavy nemali konca. Kapitán Realu Casillas spotený objal fanúšika Madridu, kráľa Juana Carlosa I. a vyskočil s veľkým pohárom na zábradlie kráľovskej lóže. Bol by sa zosypal, keby ho kráľ nedržal za nohu.
Dnes je deň Svätej rodiny, sviatok rodín, v kostoloch si manželia obnovovali manželské sľuby. Definícia manželstva ako spoločného zväzku muža a ženy, nesúhlas s adopciami detí pármi rovnakého pohlavia a nemožnosť sexuálnej výchovy v školách bez súhlasu rodičov, to sú témy referenda 7.2.2015. Opačné tvrdenia pília konár, na ktorom sedíme. Kresťanské cirkvi, ktorých jadrom je učenie o manželstve a rodine, isto podporia účasť občanov na referende a odporučia im trikrát áno. Príkladom z Talianska z r. 2005 pripomeniem, ako stanovisko cirkvi pozitívne ovplyvnilo referendum o inej dôležitej téme.
Občan je dnes dojnou kravou v silnej nevýhode voči gaunerom a neférovým firmám, aj voči štátu. Neinformovaný a naivný skočí na udičku heslám: požičajte si, zaručujeme odklad splátok, stačí SMS, občiansky preukaz, bez záruky. Treba sa postaviť proti trhovej ekonomike „trhni, čo môžeš!“ V článku spomeniem aj šikanovanie ľudí miestnou políciou pokutami, papučami a odťahovaním aut, z čoho sa stal špinavý biznis.
Dovolenka v Taliansku mi pripomenula starých priateľov, kresťanských demokratov (DC), s ktorými som sa v minulosti stretal. Boli pokračovateľmi diela Alcide de Gasperiho, zakladateľa spoločnej Európy. Boli to Páni Politici, ktorí 50 rokov tvorili históriu a úspešne viedli krajinu. Pripomínam 7- premiéra a 27-násobného ministra Giulia Andreottiho (+2013,http://jozefmiklosko.blog.sme.sk/c/179123/Giulio-Andreotti-ma-dnes-90.html), Angela Bernasolu, senátora a predsedu medzinárodnej Kresťanskej demokracie (+2001) a premiéra a mnohonásobného ministra Emilia Colombu (+2013), s ktorými som často diskutoval. Tu sa venujem iba rozhovorom, ktoré som mal s Flaminiom Piccollim (+11.4.2000) a Amintore Fanfanim (+1999).
Nedávno NR SR prerokovala a vzala na vedomie správu ministra financií Program stability SR na roky 2014 až 2017. Zdá sa, akoby Slovensko žilo na osamelom ostrove, nie na rozbúrenom oceáne, po ktorom sa plavíme na loďke 1 % veľkosti EÚ. Všetky štáty sveta sú dnes po uši zadlžené, 5 rokov 18 členských štátov EÚ žije v nadmernom deficite. Podľa správy sa Slovensku znižovanie dlhu darí. Verejný dlh je 55,4 % HDP a od r. 2016 sa má znižovať z 2,49% na 0,54% do konca r. 2017. Tento sľub v turbulentnej globálnej svetovej situácii je odvážny a vyvoláva otázniky.
V súčasnosti sa u nás ľudia odškodňujú z rôznych dôvodov: od meškania vlaku, cez choroby z povolania, až po uhryznutie medveďom. Iba nežiaduce poškodenia zdravia po očkovaní sa neodškodňuje.Po piatich rokoch od návrhu zákona poslankyni Ľ. Muškovej, NR SR 11.júna 2014 opäť zamietla návrh novely zákona č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (23 za, 6 proti, 88 sa zdržalo). Zákon chcel dať priestor pre možnosť odškodnenia osôb postihnutých negatívnymi dôsledkami očkovania. Vzhľadom k záujmu štátu na povinných očkovaniach, je jeho povinnosťou odškodniť poškodených, u ktorých sa vyskytli vážne dôsledky.
Na moje návrhy a interpelácie v NR SR napr. ohľadom prenasledovania Falung Gong v Číne, kresťanov v Egypte, situácii v Kosove, prepustenia Timošenkovej, vojny v Ukrajine, minister Lajčák nereaguje negatívne, ale plénum ich neprijíma ani do programu. Posledný môj návrh na uznesenie k prenasledovaniu náboženských komunít v Iraku a Sýrii z 9.9.2014 Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny pozitívne diskutoval, ale pri hlasovaní (poslanci Laššáková a Polák odišli), na pokyn podpredsedu výboru poslanca Smeru Janiša, piati poslanci Smeru sa zdržali hlasovania, takže to neprešlo v pomere 5:4. V pléne sa to zopakovalo (68 za - KDH 14, Most-Híd 13, OĽANO 12, SDKÚ 5, nezaradení 17, SMER 3 - Brixi, Martvoň a Podmanický, proti 0, zdržalo sa 78 poslancov SMER-u).
To, čo Slovensko zažilo 29.marca nebol prvý apríl. Referendum o Ficovi a Smere dopadlo ináč, ako to mnohí očakávali. Prehra bola trpká a fatálna, národ sa postavil za Dávida, nie za Goliáša. Vyhral človek, na ktorého sa príliš veľa kydalo a ktorý sa útokom temer nebránil. Je to fiasko jednej strany, jedného kardinála, troch exprezidentov, rektorov a exrektorov, umelcov, aj všelikoho iného, nechcem v dome obesenca spomínať povraz. Ukázalo sa, že napriek všetkému Slovensko vie rozmýšľať, že Smer je poraziteľný, že ani barnumská reklama s tisíckami bilboardov o pripravenosti môže nezabrať.
Program 10. Kalvárskych olympijských hier bol tento: súťaž o kráľa strelcov, hod kladivom, futbal Kalvária : Stračia cesta. Vyraďovacie preteky štvorkoliek, granátová vojna, guľky, šlajder, šípky, rýchlostné preteky trojkoliek (čas nezostal na streľbu zo vzduchovky na vrabcov, bungídžamping z veže kostola, paraglajding z Kalvárie, skok do reči, bitku mužstiev a ženstiev s výmenou mokrých tričiek a rybačku na čierno v rieke Nitre). Všetky fotografie - a ešte mnoho iných - urobil Milan Volárik, na perexe vidno pokus o ovplyvňovanie výsledkov v hode kladivom.
Na pozadí nádhernej panorámy Tatier po dlhej rovnej ceste vrčí Tatrovka plná starých tehál a plechov. Nesie ich z búračky do osady tým, kde majú domovy horšie, „ako môj pes búdu". Vynikajúci film „Všetky moje deti" českého režiséra Ladislava Kaboša ponúka asi jedine možný návrh riešenia problémov Rómov, s ktorými si nevie rady celá Európa. Vychádza z dlhej skúsenosti farára Mariána Kuffu zo Žakoviec, ktorého prostou metódou je láska k všetkým, aj k rómskym deťom, rodinám, neschopným a nezodpovedným rodičom.
8. mája 1999, na Deň Európy, som bol na Primaciálnom námestí. Hrala sa hymna Európy, 9. Bethovenova. V prejavov sa hovorilo o mieri, nad nami hučali lietadlá NATO, ktoré od 24.3.1999 78 dní bombardovali Srbsko. Bolo to prvýkrát po vojne, čo NATO bombardoval suverénny štát, bez mandátu BR OSN. Ani kazetove bomby nepriniesli mier do Kosova. 8. mája 2014 som bol na koncerte EP a EK v Primaciálnom paláci. Warchalovci pod taktovkou Ewalda Danela hrali skvostné dielo - Šostakovičovú Komornú symfóniu c-mol. op. Podľa dirigenta, autor ju napísal za 3 dni v r. 1960 v Drážďanoch, kde komponoval hudbu k filmu o zničenom meste. Venoval ju pamiatke padlým na oboch stranách. Hudba pripomínala 7. symfóniu, Leningradskú, z r. 1942, ktorú vytvoril v obliehanom Leningrade.
21.augusta 1968, v najtemnejšie ráno našej histórie, tu zrazu boli. Vierolomná „návšteva“ pol milióna vojakov, 6300 tankov, 2000 kanónov a 800 lietadiel. Brutálnou silou zastavili nebývalú snahu o spoločenskú zmenu silou myšlienok. Nasledovala tvrdá normalizácia pod vedením komunistickej strany. Stratili sme desiatky tisíce emigrantov, stálo nás to ďalších 21 rokov neslobody, pre mnohých najlepšie roky života. Rok 1968 priniesol nádej, že sa nám raz podarí uniknúť komunizmu, ale aj skúsenosť, že komunizmus je nezreformovateľné zlo. „Táto noc nebude krátka“, spieval vtedy Karel Kryl. Mal pravdu, temno trvalo 21 rokov.
Kľúčový výrok z filmu Roberta Kirchhoffa „Kauza Cervanová“ sú slová odborníka na detektor lži P. Coffeya: „Pravda je jednoduchá, lži sú zložité“. Aj ja som sa zúčastnil v preplnenej Eurovei nedávnej premiéry tohto filmu. Odvtedy ho videlo veľa ľudí, čo sa slovenskému filmu stáva zriedkavo. Prípad vraždy mladého dievčaťa si ľudia pamätajú aj po 37 rokoch. Slovensko preukazuje cit pre dodržiavanie zákonnosti a ľudských práv, pri ktorých však nesmieme zabudnúť ani na nevinnú obeť tohto zločinu.
V 24. hodine trvania 42. schôdze NR SR dňa 9.11.2014 som sa dostal aj ja k mikrofónu. V rozprave som vystúpil s prejavom, v ktorom sa jednalo aj o kauzu, za ktorú by mal tiež padnúť nejeden papaláš, ktorý si myslí, že žijeme na Kajmanských ostrovoch. Okrem iného som povedal toto:
Orgkomitet sa nestretol ani raz, aj tak všetko klapalo. 6. septembra prišlo Na Kalváriu 123 olympioníkov – najmä dedkovia a babky, ich deti a vnuci. Seniorský priemer bol okolo 70-75, súťažilo sa v 7 disciplínach. Pre málo času nebola streľba lukom, boj s papierovými guľami, letecké modelárstvo a finále aut bez bŕzd. Rozjazdy prebehli, ale finále zablokovali svadobné autá. Skok to reči bol, skok do truhly sa odsunul, aj bangi džamping a rogalo z veže kostola.
Líderku opozičnej strany Otčina, odsúdili v r. 2011 na 7 rokov odňatia slobody za „zneužitie moci s podpísaním zmluvy o dodávkach plynu s Ruskom". Trvala na svojej nevine, tvrdila, že prípad bol politicky vykonštruovaný, v politickej terminológii ho nazvali selektívnou spravodlivosťou. Dnes je Júlia, ktorá nikdy neodišla z politiky, slobodná. V Kijeve beží revolúcia, „nebeská stovka sa na to díva zhora", začína nová éra krajiny, oligarchom preveria majetky. ČT 24 dáva priame vstupy z Kijeva, prejav Tymošenkovej z vozíka, ktorá bude kandidovať za prezidentku. Česi robia v prospech Ukrajiny koncerty, posielajú im pomoc, na Slovensku je ticho, v televízii beží Panelák a iné trápnosti. Komunista Janukovyč je zosadený, voľby budú 25.mája. Rozpadu Ukrajiny treba zabrániť, neplatí buď-alebo, ale aj-aj, aj EÚ, aj Rusko.
Vo februári 2005 som bol v Bruseli na porade veľvyslancov, moje dojmy boli takéto: „Večerné ulice sú prázdne, jazdia iba autá s jedným človekom. V budovách zo skla a ocele lietajú hore-dole rampy: vyjde auto, každý sa ponáhľa, boj o prežitie skončil, zajtra zasa začne. Sme v multikultúrnom, multinacionálnom a multireligióznom meste, ktoré neuznáva kresťanské korene Európy. V úradníckej štvrti kostol nevidno, veľká mešita je plná." 7.-8.11.2013 som bol zasa v Bruseli na kongrese Európskej únie seniorov. Medzi 133 delegátmi z 24 krajín som zastupoval Združenie kresťanských seniorov Slovenska. Zhodnotím to inokedy, teraz opíšem iba čerstvé dojmy:
Na Veľkú Noc 2009 som opísal polievačky, za ktoré sme dostávali vajce a korunu http://jozefmiklosko.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=190637. Teraz uverejním pokračovanie, v roku 2019 to zakončím. Vtedy dávno sme na polievací pondelok doma potrebovali aspoň 50 vajíčok. Sestra Heci zapisovala kupačov, raz ich bolo vyše sto. Len Ferov bolo sedem, Jožov a Janov viac. Keď prišla perepúť Cigánov, mama bola viacerým krstná, odmenili sme aj ich, zavďačili sa vianočnými piesňami. Keď sme, Caco a Dede, natrafili na dom, kde šuchotali záclonou, ale neotvorili, buchli sme im o bránu záprdok. Neskôr sme museli brávať aj Fuxa. Bol na oštaru, nosil nám vypolievané vajcia.
V r. 1945 a koncom r. 1954 odvliekla NKVD zo Slovenska asi 13 tis. občanov na otrocké práce do SSSR. Kniha Kornela Danáša: V pazúroch NKVD (SANO, 138 s., 1995) je pôsobivé svedectvo autora o tomto hrubom násilí. Dielo venoval pamiatke tých, ktorí neprežili sovietsky pracovný tábor v Donbase v r. 1945-6. Treba ju pripomenúť v čase, keď sa u nás šíri názor, že za komunistov bolo lepšie a keď v susedných Čechách zasa nastal ľavicový puč.
Po revolúcii v Spolku slovenských spisovateľov, keď sa po svojvoľne predlženom funkčnom období vymenili všetci funkcionári, jedenásť spisovateľov (S.Bachleda, J.Banáš, R.Ferko, I.Jackanin, Ľ.Jurík, J.Leikert, J.Mikloško, Ľ.Olach, P.Rašla, M.Stano a I.Szabo) navštívilo počas 3 dní na vlastné náklady zakarpatských spisovateľov v Užhorode. Bola to asi najväčšia skupina slovenských spisovateľov, členov Pi-klubu, ktorá po roku 1989 navštívila zahraničie (Pi-klub je neformálne združenie tvorivých ľudí, ktorých spája tolerancia, literatúra, hudba a víno).
V r. 2003 som bol na ľudových slávnostiach v talianskej Sulmone. Nad mestom, na úpätí vrchu Morrone, vidno domček, kde v 13. storočí žil chudobný pustovník Pietro Angelerio da Morrone, ktorý sa stal v r. 1294 pápežom Celestínom V. Po vyše troch mesiacoch sa náhle vzdal, čo v tomto roku urobil aj pápež Benedikt XVI. Osud Celestína V. sledujem od návštevy Sulmony. Bol som aj pri jeho hrobe v katedrále Santa Maria della Collemaggio v Aquile, kde ho 29.8.1294 slávnostne inaugurovali. On tam zaviedol, že 29.august je Dňom odpustenia, v aquilskej katedrále stále platia v tento deň rôzne privilégia
.
Venujte sa rodine, návšteve kostola, nie hypermarketov. Ak budú v nedeľu prázdne, zavrú ich sami. O novele Zákonníka práce o predaji tovaru v nedeľu a vo sviatky sa na minulej schôdzi NR SR dlho rokovalo. Jej podstata je v zmene § 94, kde sa ods. 5 má nahradiť textom: „Vo sviatok, vrátane nedieľ nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác.“ Hlasovanie o nej bude 9.9.2014.
Nedávno sa odvolávala ministerka za pokazený tender na vrtuľníky. Ministerke slúži ku cti, že v NR SR osamelo sedela a počúvala. Je vzorom premiérovi, ktorého otázky, o ktorých nekričí ulica, väčšinou nezaujímajú. Diskusia k zdravotníctvu, tak som bral túto mimoriadnu schôdzu, až na niektoré invektívy z oboch strán, bola užitočná. V rozprave som povedal toto:
Stretával som ho na našich podujatiach, potom som si ho všimol s manželkou a piatimi deťmi na plagáte Národného pochodu za život. Väčšinu z nich som 22.9.2013 stretol pod tribúnou v Košiciach, mamu s piatym dieťaťom na rukách, ostatné okolo šantili. Otec organizoval túto nebývalú akciu, v ktorej masy pokojne, ale rozhodne pochodovali za život. Pekná fotografia peknej rodin Fabiána Novotného z Prešova.
Prípady J. Assangea a Wikileaks, E. Snowdena a B. Manninga priťahujú pozornosť sveta. Pri nedávnej diskusii o Manningovi na blog.sme sa debatovalo aj o situácii v ľudských právach v USA. Spomenul som moje návštevy amerických väzníc, aj Medzinárodného vypočúvania (hearing) v r. 1995. Diskutérovi z USA (OoohBoy) som sľúbil napísať spomienku na jeho priebeh.
Aj keď po miliónoch rokov putovania sa kométa C/2011 L4 Panstarrs priblížila, na nitrianskom cintoríne si to nevšimli. Sneh už opakovane zmizol, po dlhej zime vykúka farba nádeje. Spomienky blikocú tmou a letia za kométou.Nedávno bolo 2. výročie cunami, keď v Japonsku zahynulo 19 tis. ľudí. Osobné cunami sa blížia ku každému, priateľov, ktorých zasiahli, som minule navštívil. Odpočívajú svorne spolu: starí a mladí, kresťania a neveriaci, Slováci a Maďari... Kvetnou nedeľou zaznelo Hosanna, onedlho Ukrižuj ho! Matka Mária prijala aj to, čomu nerozumela. Vo Svätom Jure zaznela Stabat Mater, dielo J.B. Pergolesiho, ktoré vytvoril 26-ročný na smrteľnej posteli. Zomrel 16.marca 1736 v Pozzuoli, naproti Ischii a Capri, neďaleko dymiacich kráterov sopky Solfatara.
Slovensko už prežilo veľa neobjasnených Goríl bez potrestania vinníkov. Bolo to najmä po "víťaznom" februári, ktorého 65 výročie prichádza. Pradedo bol gardista, dedo eštebák, otec normalizátor a syn je kapitalista, ktorý prepúšťa ľudí z vytunelovanej fabriky. Kolaboranti s fašizmom, arizátori, eštébaci, udavači, likvidátori reholí a roľníkov, prokurátori a sudcovia 70 tisíc nespravodlivo odsúdených politických väzňov, normalizátori po roku 1968...
Zahájenie konkláve, 12.3.2013, bolo pre katolíkov časom radosti, modlitieb, milosti a závanov Ducha Svätého. V ten deň zasadanie KBS prinieslo zvláštny záver: v čase, keď treba rýchlo reagovať na aktuálne udalosti, keď by mali byť médiami oslovení radi, že o ich odpovede je záujem, prišla smernica pre duchovné osoby, z ktorej vyplýva, že aj pri publikovaní veľkonočnej homílie v mestských novinách treba mať súhlas biskupa.
Novým rokom skončil Európsky rok aktívneho starnutia. Prestali sme starnúť a začali sme byť občanmi, začal Európsky rok občianstva. Tak, či tak, ide to stále rýchlejšie. Minule som bol mladý a zrazu som starý. Nedávno som maturoval, promoval, športoval, bol som 760 dní na vojne. Potom nás na 21 rokov obsadili Rusi a, keď prišla revolúcia, mal som 50, stálo to za to. Tempo sa spomalilo, keď som sa stal seniorom, pánom svojho času. Písal a vydával som si knihy, ale nadránom 11.3.2012 som slobodu zasa stratil.
.
V televízii som videl, ako ľudia skáču a lietajú na motorkách, robia dopredu aj dozadu premety a občas pristanú na zadok alebo na nos. Týmto článkom by som chcel ukázať, že v Nitre pod Kalváriou sme už pred 65 rokmi robili takéto triky. Bez tréningu a naostro, nedivím sa, že video z tohto show odkúpili mnohé extrémne televízie a reality show.